Polecam, Agnieszka Krysik

marzec 2024

Nowe wydanie komentarza do KSH

We wrześniu i październiku 2023 roku weszły w życie dwie nowelizacje, które istotnie zmieniły przepisy Kodeksu spółek handlowych. W nowym wydaniu komentarza do KSH pod redakcją Z. Jary (wyd. C.H. Beck) autorzy omawiają i wyjaśniają te zmiany. Współautorką komentarza jest mec. Agnieszka Krysik

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO SKLEPU
Już jest!

Komentarz do Ustawy o fundacji rodzinnej

Nakładem wydawnictwa C.H. Beck ukazał się komentarz do Ustawy o fundcji rodzinej autorstwa Agnieszki Krysik. 

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO SKLEPU

Komentarz do Ustawy o fundacji rodzinnej już w systemie Legalis!

8 sierpnia 2023 r.

Już dostępny!

Od sierpnia w systemie informacji prawnej Legalis wydawnictwa C. H. Beck dostępny jest komentarz do Ustawy o fundacji rodzinnej autorstwa mec. Agnieszka Krysik, właścicielki KRYSIKLAW.

Nie tylko w Internecie

Komentarz jest dogłębną analizą ustawy z uwzględnieniem genezy idei polskiej fundacji rodzinnej i procesu legislacyjnego, w wyniku którego ustawa weszła w życie. Oprócz dostępu elektronicznego w systemie Legalis, komentarz niedługo ukaże się również w postaci papierowej.

Debata “Rzeczpospolitej”

Przedsiębiorcy, eksperci sukcesyjni, przedstawiciele strony społecznej i Ministerstwa Rozwoju i Technologii dyskutowali na temat sukcesji w firmach rodzinnych podczas debaty zorganizowanej przez “Rzeczpospolitą”. 

  “Chcielibyśmy, jako strona społeczna, wiedzieć o każdych innych zmianach przepisów, nowelizacjach, które mają miejsce, a dotyczą sukcesji” – podczas debaty stwierdziła mec. Agnieszka Krysik, odnosząc się do planowanej nowelizacji Ustawy o fundacji rodzinnej. 

KLIKNIJ, BY OBEJRZEĆ NAGRANIE Z DEBATY

“BCC dla Rodzinnych” w Antoniach pod Ostrołęką

15 czerwca 2023 r. 

Kolejne zebranie komisji

Kolejne spotkanie Komisji „BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club miało miejsce w siedzibie A-Z Color – firmy rodzinnej państwa Elżbiety i Andrzeja Zecerów. 

Fundacja rodzinna, wizerunek i mediacje

15 czerwca 2023 roku członkowie komisji rozmawiali przede wszystkim o fundacji rodzinnej, definicji firmy rodzinnej, wizerunku prywatnego, rodzinnego przedsiębiorcy, a także o potrzebie mediacji między pokoleniami w uzgodnieniach sukcesyjnych.

A-Z Color – firma rodzinna od 1992 r.

Drukarnia A-Z Color, działająca od 1992 roku, to szczególne miejsce, pełne ludzi od wielu lat zajmujących się drukiem etykiet samoprzylepnych i termokurczliwych, folii OPP, laminatów, saszetek. Oferuje profesjonalne wydruki etykiet przeznaczonych do znakowania produktów z wielu branż współczesnej gospodarki. W gronie klientów A-Z Color znajdują się m. in. producenci żywności, firmy farmaceutyczne, zakłady produkujące chemię gospodarczą i kosmetyczną.

6 czerwca 2023 r. 

“Nie przeszkadzać w prowadzeniu biznesu, a wspierać od strony legislacyjnej”

“Przyszłość firm rodzinnych – wystarczy nie przeszkadzać, czy należy wspierać?” – pod tym hasłem 6 czerwca na Kongesie Firm Rodzinnych we wrocławskiej Hali Stulecia debatowali eksperci. Wśród nich znalazła się mec. Agnieszka Krysik, jako przedstawicielka i ekspertka Business Centre Club. 


Kongres Firm Rodzinnych to wspólna inicjatywa środowiska akademickiego, biznesowego i samorządowego. W tym roku odbyła się szósta edykcja kongresu. 

KLIKNIJ, BY OBEJRZEĆ DEBATĘ
Agnieszka Krysik w debacie o przyszłości firm rodzinnych

Kongres Firm Rodzinnych 2023 

W centrum uwagi tegorocznego kongresu będzie energia, która jest jednym z podstawowych wyzwań roku 2023. Mowa będzie zarówno o rozproszeniu, dywersyfikacji i elastyczności w zakresie źródeł energii, jak i o umiejętności znalezienia energii do działania.  Kongres zamknie debata na temat przyszłości firm rodzinnych w Polsce, której uczestnicy odpowiedzą na pytanie: “Należy wspierać, czy wystarczy nie szkodzić?”. W debacie udział weźmie mec. Agnieszka Krysik

KLIKNIJ, BY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONGRESIE

Agnieszka Krysik w Akademii Leona Koźmińskiego

16 maja 2023 r. 

KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO FORMULARZA REJESTRACYJNEGO
Fundacja rodzinna w praktyce

W Akademii Leona Koźmińskiego odbędzie się konferencja poświęcona fundacji rodzinnej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

Agenda

Podczas wydarzenia prelegenci będą mówić między innymi o podatkach w fundacji rodzinnej, fundacji rodzinnej na tle rozwiązań zagranicznych oraz sukcesji w firmach rodzinnych.

Fundacja rodzinna jako wehikuł sukcesyjny

Jedną z prelegentek będzie mec. Agnieszka Krysik. Właścicielka Kancelarii KRYSIKLAW będzie mówiła o fundacji rodzinnej jako wehikule sukcesyjnym. Mec. Krysik odpowie na pytanie czy fundacja rodzinna jest rozwiazaniem w każdej sukcesji, wskaże jej wady i zalety oraz wskaże jak nie popełnić błędu w procesie strukturyzacji. 

Fundacja rodzinna będzie formą sukcesji tylko dla części firm

17 lutego 2023 r.

Kliknij, żeby przeczytać artykuł w “Rzeczpospolitej”

“Mniejsze firmy mogą nie udźwignąć kosztów urzymania fundacji rodzinnej. Formą sukcesji może być dla nich zarząd sukcesyjny lub dotychczasowe rozwiązania w zakresie prawa spółek” – mówi mec. Agnieszka Krysik w wywiadzie udzielonym “Rzeczpospolitej”. 

Wraz z przedstawicielami innych organizacji i naukowcami próbujemy zachęcić GUS do przeprowadzenia badań na temat liczby i kondycji firm rodzinnych. Takie badanie sprawi, że nasza wiedza o firmach rodzinnych będzie pełniejsza, co umożliwi bardziej precyzyjną pomoc takim przedsiębiorcom.

17 listopada 2022 r. 

Posiedzenie Komisji BCC dla Rodzinnych

17 listopada członkowie Komisji BCC dla Rodzinnych spotkali się w gdyńskiej siedzibie firmy Trefl. Komisja spotkała się między innymi w celu dyskusji nad nowym projektem ustawy o fundacji rodzinnej. Debatę poprowadziła mec. Agnieszka Krysik.


Gospodarzem spotkania był pan Kazimierz Wierzbicki i firma Trefl S. A.


W spotkaniu uczestniczyli:
– Edyta Kwapich-Lenik, ADAMED
– Jędrzej Wittchen, WITTCHEN
– Łukasz Leśniak, WWS
– Sławomir Jaworski, ALFA GROUP
– Karolina i Piotr Szyszkowscy, ASPI
– Randa Ombach, SuperDrob
– Grzegorz Krupnik, PROTECH
– Wojciech Rumiak, BCC



Fot.: Mirosław Kasprzak

Konferencja “Biznes na czasie” 

6 maja 2021

Zobacz wideo

Mecenas Agnieszka Krysik na zaproszenie mec. Piotra Kamińskiego wzięła udział w konferencji Biznes na Czasie “Jak bezpiecznie prawnie – przygotować i przekazać firmę następcom?”.

“Wiele elementów pozostaje do doprecyzowania – zarówno z perspektywy zachowku i elementów podatkowych” – o projekcie ustawy o fundacji rodzinnej mówiła podczas konferencji Biznes na Czasie mec. Agnieszka Krysik.

Komisja BCC dla Rodzinnych: konsultacje z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii ws. ustawy o fundacji rodzinnej

16 kwietnia 2021 r. 

Kliknij, żeby obejrzeć nagranie z konsultacji

Podczas trwających konsultacji publicznych projektu ustawy o fundacji rodzinnej Komisja „BCC dla Rodzinnych” pod przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik zorganizowała spotkanie konsultacyjne z udziałem Przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Podczas spotkania omówione zostały kluczowe obszary projektu ustawy i nowej instytucji – fundacji rodzinnej. Przedstawiciele Ministerstwa – mec. Katarzyna Skrzek oraz eksperci BCC – mec. Agnieszka Krysik, prof. Adam Mariański. Fundacja rodzinna w Polsce wyczekiwana jest od lat przez środowisko firm rodzinnych. Jej zastosowanie w procesach sukcesji – zmiany pokoleniowej jest niezbędne by zapewnić wielopokoleniowość firm rodzinnych.

grudzień 2020 r.

Komisja “BCC dla Rodzinnych”

Business Centre Club powołał Komisję “BCC dla Rodzinnych” pod przewodnictwem mec. Agnieszki Krysik 

platforma integrująca biznes rodzinny

Komisja “BCC dla Rodzinnych” to platforma integracji firm rodzinnych, członków BCC, wspierana przez przedstawicieli ekspertów BCC prowadzących działalność doradczą na rzecz firm rodzinnych.

wiedza i doświadczenie

Komisja “BCC dla Rodzinnych” podejmuje szereg działań edukacyjnych, eksperckich wspierających rozwój i odpowiadających na wyzwania firm rodzinnych.

dobra legislacja

Komisja “BCC dla Rodzinnych” to również silny głos BCC w działalności lobbingowej. Proces stanowienia prawa dla firm rodzinnych w dobie zmiany pokoleniowej jest szczególnie istotny dla zapewnienia wielopokoleniowości.

wymiana międzypokoleniowa

Zmiana pokoleniowa to niekoniecznie koniec dotychczasowego sposobu zarządzania a początek nowego. Chcemy by nasi członkowie czerpali wzajemne doświadczenie poprzez udział w przedsięwzięciach Komisji łączących międzypokoleniową wymianę doświadczeń.

24 stycznia 2020 r.

Konferencja poświęcona konsultacjom Zielonej Księgi nt. fundacji rodzinnej

24 stycznia 2020 r. odbyła się Konferencja poświęcona instytucji fundacji rodzinnej (fundacji prywatnej). Gospodarzem wydarzenia było Ministerstwo Rozwoju. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele innych resortów, organizacji przedsiębiorców, przedstawiciele firm doradczych. 
Podczas kilkugodzinowego spotkania dyskutowaliśmy o nazwie projektowanego rozwiązania, jego wpływie na szerokie grono interesariuszy, potrzebie gospodarczej. Dyskusja dotyczyła strukturyzacji funduacji począwszy od procedury jej powołania, funkcji organów i zasad ich funkcjonowania, nadzoru wewnętrznego i zewnętrznego oraz wpływie na obowiązujące w polskim porządku prawnym zasady testowania i możliwe konsekwencje podatkowe.
Zgodnie z deklaracją przedstawicieli Ministerstwa prace nad projektem ustawy, przy wsparciu środowiska działającego na rzecz przedsiębiorczości rodzinnej będą prowadzone dalej. Wkrótce możemy oczekiwać dalszych działań zmierzających do formalnego rozpoczęcia procedury legislacyjnej.

Więcej znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa
Zielona Księga o Fundacji Rodzinnej

Poznań, 24 września 2019 r.

Sukcesja firm – fundacje rodzinne pomysłem na akumulację polskiego kapitału

Debata podczas Forum Sukcesu Polskiego Biznesu  organizowanego przez Ministerstwo Przedsiebiorczości i Technologii w Poznaniu

Była to merytoryczna dyskusja nt. fundacji rodzinnej oraz Zielonej Księgi opublikowanej 13 września 2019 r.


Dziękuję za zaproszenie.

 Łódź, 17 września 2019 r. 

SUKCESja w organizacjach – to początek końca czy nowy początek?

Podczas Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi r.pr. Agnieszka Krysik poprowadziła dyskusję na temat ‚SUKCESja w organizacjach – to początek końca czy nowy początek’. Debata z prezesami organizacji otoczenia biznesu była ciekawą rozmową, skupiającą się na różnicach w sukcesji firm prywatnych, w tym rodzinnych a sukcesją w organizacjach.

Dziękuję za zaproszenie.

13 września 2019 r

Zielona Księga

Opublikowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma na celu podjęcie dyskusji i prac nad wprowadzeniem narzędzia prawnego w polskim porządku, jakim jest fundacja rodzinna/fundacja prywatna. 

Pobierz Zieloną KsięgęCzytaj więcej
Zapowiedź Akademii GPW Growth

Akademia GPW Growth

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. jest organizatorem programu dedykowanego firmom prywatnym, w tym rodzinnym. W ramach GPW Growth zrealizowana będzie Akademia GPW Growth, w której eksperci podczas 10 sesji – zjazdów, będą dostarczać praktyczną wiedzę, która wesprze w rozwoju biznesów. Akademia to wykłady, prelekcje, warsztaty i narzędziownie. Narzędziownia w sesji 5 będzie poświęcona odpowiedzi na pytanie:
„Dlaczego strukturyzacja właścicielska jest narzędziem rozwoju firmy i jak właściwe regulacje prawne wspierają budowanie odpowiedzialnego biznesu?”

About us

Forum Firm Rodzinnych Forbes 2018 |2019


W 2018 roku powstała inicjatywa Magazynu Forbes oraz Partnerów działająca w środowisku firm rodzinnych. Inicjatywa mająca na celu podnoszenie świadomości wyzwań i problematyki dotykającej zarówno właścicieli jak i firm rodzinnych. Inicjatywa, która uhonorowała sukcesy tych, którzy w otoczeniu rodzinnym wnieśli duży wkład w rozwój polskiej gospodarki.
W ramach Forum Firm Rodzinnych Forbes Magazyn Forbes dokonał wielu wyróżnień rodzinnych przedsięwzięć, które zgodnie z metodologią zostały uwzględnione w rankingu magazynu.
I edycja Forum przebiegła w nurcie dyskusji i pytań związanych z wyzwaniami stojącymi przed prywatną przedsiębiorczością rodzinną. Głównym wyzwaniem wynikającym z trzech dekad wolnej przedsiębiorczości stała się zmiana pokoleniowa, sukcesja.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach https://www.forbes.pl/forum-firm-rodzinnych oraz w tekście podsumowującym red. Paweł Zielewski Gospodarczy patriotyzm? Wystarczy zadbać o firmy rodzinne 
https://www.forbes.pl/forum-firm-rodzinnych/2019/gospodarczy-patriotyzm-wystarczy-zadbac-o-firmy-rodzinne/4l7ckrs

II edycji Forum przyświecało pytanie: Czy opłaca się być firmą rodzinną?
Takim pytaniem rozpoczęła się debata otwierająca (w której miałam przyjemność wziąć udział), z której relację można obejrzeć na stronach www.forbes.pl Debata Otwierająca Forum 2019

Podczas gal regionalnych laureaci oraz paneliści rozmów (w których miałam przyjemność uczestniczyć również jako prowadząca panel) na ten temat jednoznacznie stwierdzali, że rodzinność się opłaca. Rozmowy poświęcone były tematom odpowiedzialności, wartości którymi kierują się właściciele i firmy rodzinne. Ciekawa dyskusja towarzyszyła panelowi podczas gali w Toruniu
Gala Toruń 2019 FFRF
oraz Sopocie Gala Sopot 2019 FFRF


SUKCESja to nie jedyne wyzwanie stojące przed firmami rodzinnymi. Zmiana pokoleniowa musi się później utrzymać zgodnie z jej założeniami a to wymaga umacniania rozwoju, dostępu do wykwalifikowanej kadry, rozwiązań, profesjonalizacji oraz otwartości na digitalizację. Istotne pozostają odkładane kwestie prawidłowej strukturyzacji prawnej ograniczającej ryzyka prawnopodatkowe oraz coraz częściej te, wynikające z nowych technologii i własności intelektualnej.
fot. Agata Dąbrowska Forbes