Kogo dotyczy?

Kogo dotyczy?

Sukcesja w biznesie skupiona w sferze firmy rodzinnej dotyka zasadniczo relacji rodzice – dzieci. Intencją założycieli większości firm rodzinnych jest przekazanie prowadzonego biznesu potomstwu – sukcesorom, w zależności od zdolności do przejęcia biznesu albo jednemu z nich albo w określony sposób każdemu z sukcesorów na zasadach określonych w dokumentach sukcesyjnych.

Jednakże sukcesja występuje również w gronie osób najbliższych, nie sprowadzając się jedynie do relacji rodzic – dziecko. Zdarza się, że majątek przekazywany jest rodzeństwu czy też innym najbliższym osobom, bez względu na charakter prawny łączącej ich więzi.

Założycieli przekazujących majątek w postaci firmy rodzinnej określa się nestorami. Natomiast osoby przejmujące firmę rodzinną to sukcesorzy.

W każdym przypadku sposób przekazania i przejęcia będzie się różnił. Czasami sukcesor będzie jeden i to nie tylko dlatego, że związane to będzie z liczbą dzieci. W procesie sukcesyjnym często bowiem sukcesor wyłania się sam, naturalnie, ze względu na posiadane cechy osobiste, umiejętności przywódcze. Często jednak sukcesor jest mianowany i przygotowany do funkcji jaką będzie pełnić.  W niektórych przypadkach sukcesja następuje jedynie w obszarze własności i nadzoru, a funkcje zarządzające przekazywane są osobom pochodzącym z zewnętrznej kadry menedżerskiej, posiadających określone kompetencje zarządzające, merytoryczne i przywódcze.

 

Omawiając zagadnienie sukcesji w firmie rodzinnej skupiamy się w obszarach własności i władztwa w ramach określonej jednostki rodzinnej i określonych składników majątkowych. Oczywiście nie oznacza to pominięcia w zupełności aspektów szerszych związanych z relacjami własnościowymi dotykającymi składników majątkowych określonej jednostki rodzinnej, tj. np. wspólników mniejszościowych, z którymi firma rodzinna była zakładana i rozwijana. Jednakże temu zakresowi i strukturze relacji pomiędzy wspólnikami poświęcona jest odrębna tematyka i specjalizacja prawna, choć w zbiegu z omawianym tu zagadnieniem procesu sukcesji w biznesie.

~Agnieszka Krysik~

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.